rum.herinhap.ru

Cum se folosește grâul în beneficiul organismului

Cum se folosește grâul în beneficiul organismului

Meiul este obținut din mei - o planta erbacee anuala, care tolereaza seceta si este foarte potrivit pentru locatii cu ploi ocazionale. Dupa mei tratament raman granule galbene mici, dintre care terci sunt foarte satisfacatoare si utile. Acesta poate fi de produs dietetic de înaltă calitate, care este recomandat să ia în boli ale stomacului. Cu toate acestea, încă din cele mai vechi timpuri beneficiile si dauneaza de terci mei utilizate nu numai în bucătărie, ci și în medicina populară.

Mei: compoziție și proprietăți utile

Mei, din care sunt făcute necesare pentru cereale, bogate în vitamine și aminoacizi. Este acesta din urmă să mențină piele și mușchi, și grăsimi vegetale ale acestei cereale ajuta absorbi vitamine. La fel ca toate produsele similare, terci de mei este bogat in carbohidrati, dar aceasta planta curata organismul de toxine și a impurităților. Valoarea energetică mei va fi mult mai mică decât cea a altor cereale, pe care un produs alimentar face. Dar, de proteine ​​în crupa mult mai mult decât orez și orz. Grăsimi vegetale în mei este, de asemenea, suficient, și este al doilea doar fulgi de ovăz pe capacitatea lipidelor.

Cum se folosește grâul în beneficiul organismului

Ce vitamine și minerale conține grâu



Mei, proprietăți utile au fost cunoscute inca din cele mai vechi timpuri, în secolul al XX-lea a primit o fundamentare științifică a proprietăților sale de vindecare. Aici este o listă parțială a ceea ce poate cere:

  • B1 - se luptă cu depresia;
  • B2 - nu formează matreata si acnee;
  • B6 - complet cu calciu întărește inima;
  • B9 - normalizeaza metabolismul grasimilor;
  • PP - suprima pofta de mancare;
  • fier - întărește circulația sângelui;
  • Potasiul - un efect benefic asupra inimii;
  • mangan - imbunatateste metabolismul, promoveaza pierderea in greutate;
  • Sodiu - crește formarea sucului gastric;
  • siliciu și fluor - consolida dinti, unghii, păr, piele și oase;
  • Magneziul - crește rezistența corporală.

Tot ceea ce este util terci mei, poate rezista la mediul de rău a orașelor mari. Chiar și antibioticele de deșeuri în acest cereale excretate absolut inofensiv. Meiul terci, proprietăți benefice care apreciază persoanele cu boli ale tractului gastro-intestinal, ajută la normalizarea digestiei și ficat tratează. este de asemenea util pentru diabetici și persoanele cu alergii.



Cum se folosește grâul în beneficiul organismului

Mei terci de cereale: beneficiile si dauneaza

Această hrană se recomandă utilizarea pentru persoanele de muncă fizică și mentală mare. Toată problema în carbohidrați, care sunt digerate lent și crește nivelul de zahăr din sânge după mese. Aceste proprietăți pot ajuta cu pierderea in greutate. În plus față de efectele directe asupra stomacului, ficatului nisipurilor ajută toxinele de spălare și droguri de deșeuri, astfel încât acesta este prescris pentru persoanele care au avut un tratament medical de lungă. În cosmetologie populară terci de mei este folosit ca un exfoliant pentru față și corp. Pentru acest cereale este măcinat într-o moară de cafea și amestecat cu un gel de duș și aplicat pe zonele dorite ale corpului.

Cu toate acestea, mei terci de ovăz - nu este doar bun. Sunt oameni care au dezvoltat intoleranță individuală la produs. Ei ar trebui să evite „Pshenko“.

Cum se folosește grâul în beneficiul organismului

Cum să utilizați dieta mei

Mei, intra in stomac, are capacitatea de a se umfla și de a crea un sentiment de sațietate. În plus, acesta va fi digerate lent și foamea nu există în curând. Și dacă fiertura combinate cu legume morcovi sau tip de dovleac, atunci este posibil, de asemenea, pentru a satura organismul cu vitamine suplimentare. Conținutul caloric această după-amiază va fi 250-300 de calorii, ceea ce este foarte potrivit pentru cei care vor să piardă în greutate. Cu toate acestea, pe o dieta de terci mei vor fi eficiente numai în combinație cu sala de sport.

Cei care doresc să-și petreacă condiții de repaus alimentar de zi recomanda, de asemenea mei: beneficiile vor fi evidente și daune nesemnificative. Dar nu te dus: numai o recepție în dimineața sau seara, în scopul de a obține efectul dorit.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
Postul zi pe terciPostul zi pe terci
Dieta 6 cerealeDieta 6 cereale
Ivan-ceai: proprietăți utile și contraindicațiiIvan-ceai: proprietăți utile și contraindicații
Dieta de orez timp de 3 zileDieta de orez timp de 3 zile
Kashi pentru creșterea în greutateKashi pentru creșterea în greutate
Este posibil să piardă în greutate pe terci?Este posibil să piardă în greutate pe terci?
Pelin: proprietăți medicinalePelin: proprietăți medicinale
Proprietăți utile de aloeProprietăți utile de aloe
Orez DietaOrez Dieta
Cereale pentru pierderea în greutateCereale pentru pierderea în greutate
» » Cum se folosește grâul în beneficiul organismului

© 2011—2021 rum.herinhap.ru