rum.herinhap.ru

Greutatea psihocorecție sau este un abonament la un club de fitness?

psihocorecție greutateVrei să piardă în greutate și au încercat cele mai multe dintre dietele la modă. Ai de mai multe ori a început să curgă și să facă exerciții, dar singur totul repede obosit. O dieta de pe Internet au fost prea foame și incompatibile cu o femeie activă viață normală. disperare Familiar?

Și știai că există psihocorecție greutate. Se pare că, ea salvează de la creșterea poftei de mâncare, și de a depăși auto-îndoială ajutor. Ar trebui să cred că publicitatea centrelor psihologice, sau, încă mai bine cumpăra pentru bani un abonament la un club de fitness?

corecție greutate psihologică: tehnică și scop

Există două metode de bază de corecție psihologică a excesului de greutate - abordare cognitivă și hipnoterapie.

abordare cognitivă

Abordarea Cognitivă lucrează cu conștiința umană. Să discutați cu medicul dumneavoastră, și el îți dă treptat să înțeleagă că responsabilitatea pentru excesul de greutate se află în întregime pe tine, dar nu mă urăsc pentru asta.
Psihocorecție supraponderali condus de terapeut cognitiv sugerează:

    • Managementul și analiza jurnal alimentar cu explicații detaliate a ceea ce ai mâncat, și pentru un motiv oarecare
    • Analiza trăsăturilor de personalitate ale pacientului, identificând pofta de zavisimostyam-
    • Identificarea beneficiilor secundare de pierdere în greutate - de exemplu, refuzul de a începe o relație serioasă, pentru că „toți oamenii - nu oameni foarte buni“ este o femeie tipic „avantaj“ de kilogrammov- suplimentare
    • Lucrul cu stima de sine, care vizează îmbunătățirea acesteia.


Conform rezultatelor terapiei cognitiv, va fi în continuare plantate pe o dieta, dar acum inmuiati-l, așa cum va fi pregătită psihologic.

Mai multe detalii despre metoda poate fi găsită în cartea lui Judith Beck „Gândiți-vă și să piardă în greutate.“

hipnoterapie

Hipnoterapia este, în general, mai ieftin și se poate face în grupuri. A fost ei folosesc numeroase „școli și centre de“ a pierde in greutate. Metoda se bazează pe introducerea unei persoane într-o transă, și oferindu-i aversiunea de instalare la supraalimentare. În Rusia există câteva centre certificate, practicieni de grup hipnoza. Asigurați-vă că pentru a solicita o licență, înainte de a solicita serviciile unui hipnoterapeut. Faptul că instalarea incorectă, cum ar fi „Nu-mi place alimente“ poate duce la tulburări psihice grave.



Hipnoterapia scop mai lumesc - pentru a elimina o pofta crescut de alimente și supraalimentarea. Cu personalitatea pacientului nu funcționează, și de a crește stima de sine și dezvoltarea de probleme personale care duc la supraalimentare, nu este îndreptată.

Despre hipnoza pentru pierderea in greutate poate fi citită în A. Vasyutin în cartea „Psihologic pierdere în greutate.“

Ce poate o sală de fitness împotriva psihocorecție

De ce nu vă place să se joace de sport, dar sincer? Cineva crede că este „dureros și neplăcut“, cineva pur și simplu nu-i place să tulpina, dar, de fapt, toate aceste motive dispar după aproximativ 3 luni de antrenament regulat. Sportul poate face pentru dvs. stima de sine aproape mai mult decât cea mai avansată psiholog clinic. El este capabil să te convingi că te vei fi capabil de a obține o mai bună. Formarea corespunzătoare timp de 4 luni, face un novice fără prea mult pe cineva de formare care poate rula, sari, dans, împinge-up-uri și nu se simt disconfort. Singurul negativ - de fitness nu vă oferă, dacă aveți probleme personale grave, în conformitate cu non-stima de sine.

Deci, ce ai alege din calea de taxare pentru a pierde in greutate? Pentru a răspunde numai tu poți, și apoi, dacă complet sincer cu tine această întrebare.

    • Nu cred în tine, confuz și sabotaj nu doar o dieta, dar, de asemenea, alte tipuri de activitate - sunteți cu siguranță în terapeut cognitiv grave, sau cel puțin grave cărți de auto-ajutor.
    • Doar nu știu cum să trăiască în mod diferit, nu supraalimentarea și nu „vyalyas“ în fiecare zi în fața unui monitor? Tu într-un club de fitness pentru dreptul de cunoștințe, Hangouturilor și endorfinele.
    • Ei bine, dacă crezi că mănânci mult doar cu forța de obicei, puteți încerca hipnoza.

Cu toate acestea, în orice caz, mai bine pentru a vedea un psiholog profesionist pentru el să evalueze în mod obiectiv lumea ta interioară înainte de a aranja „terapie uragan.“ Mult noroc, cred în tine!

antrenor de fitness Elena Selivanov - mai ales pentru https://AzbukaDiet.ru/.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
De clasă mondială - lucrăm pentru tine!De clasă mondială - lucrăm pentru tine!
Pierderea in greutate cu sportul pentru începătoriPierderea in greutate cu sportul pentru începători
Metode Pierdere în GreutateMetode Pierdere în Greutate
Fitness în aer liber: de fitness în aer liberFitness în aer liber: de fitness în aer liber
Pierde greutate - este doarPierde greutate - este doar
Fitness - în cazul în care pentru a începe?Fitness - în cazul în care pentru a începe?
„De ce nu am pierde in greutate“, sau cum să nu se angajeze în sala de fitness„De ce nu am pierde in greutate“, sau cum să nu se angajeze în sala de fitness
Atitudinea pozitivă față de fitnessAtitudinea pozitivă față de fitness
Ce pentru a alege un week-end de fitness acasă sau activități?Ce pentru a alege un week-end de fitness acasă sau activități?
25 Cadru dieta: argumente pro și contra25 Cadru dieta: argumente pro și contra
» » Greutatea psihocorecție sau este un abonament la un club de fitness?

© 2011—2021 rum.herinhap.ru